Interaction of two counter-rotating supersonic vortices

Взаимодействие двух противоположно вращающихся сверхзвуковых вихрей

A numerical investigation of two counter-rotating wingtip vortices propagation in a supersonic flow was performed in this paper. A straight coaxial wings with sharp leading and trailing edges at an attack angle of 10 degrees were considered as wingtip vortices generators at Mach number of incoming flow M∞ = 3. Numerical simulations were carried out on the supercomputing system K-60 at the Keldysh Institute of Applied Mathematics RAS using the parallel algorithm for turbulent flow simulation. An approach based on the URANS method with using the SA turbulence model was applied. Numerical data were obtained in the domain of 10 wing chords downstream from a wings axis. A numerical data on the flow parameters in the vortex wake was obtained, in particular, data on the wingtip vortices axis and in the cross-sections. The data was investigated depending on a distance from the wings - vortex generators.

supersonic flow, turbulent flow, counter-rotating vortices, wingtip vortex

Татьяна Витальевна Константиновская, Виталий Евгеньевич Борисов, Александр Александрович Давыдов, Александр Евгеньевич Луцкий, Андрей Михайлович Шевченко

Том 21, выпуск 1, 2020 год

В работе представлено численное исследование двух противоположно вращающихся сверхзвуковых вихрей. Два соосных прямых полукрыла с острыми передней и задней кромками рассматривались в качестве вихре-генераторов при числе Маха набегающего потока M∞ = 3. Численные расчеты были проведены на суперкомпьютерной системе
К-60 в Институте Прикладной Математики им. М.В. Келдыша РАН с использованием параллельного алгоритма для моделирования турбулентных течений. Был применен подход, основанный на методе URANS с моделью турбулентности SA. Численные результаты были получены в области равной 10 хордам крыльев от оси крыльев вниз по потоку. В вихревом следе были численно получены параметры течения, в частности, данные на осях концевых вихрей и в поперечных сечениях. Был проведен анализ данных в зависимости от расстояния от крыльев-генераторов.

сверхзвуковые течения, турбулентные течения, противоположно вращающиеся вихри, концевой вихрь

Том 21, выпуск 1, 2020 год